26.03.2023
Pazar

Ana Sayfa
ASP
Pascal
Gazi Paşa
Yazı, Makale…
Marmara TBMYO
OGÜ EM
Hey Gidi Günler…
Müzik
Konuk Defteri

--Haberler--

..............................

Yeni bir haber yok gibi.
..............................


Eskişehir için 3 günlük hava tahmini.


Kaynak: D M İ Genel Müd.
..............................


Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar.
Sadi

Değişken, Sabit, Yeni Değişken Tipi Tanımlama


Yazı Büyüklüğünü Ayarlama Aparatı >>>>

DEĞİŞKENLER (Variables)
Eğer program içinde değişkenlik arz eden ve saklanması gereken bir değer var ise bunları değişkenlerin içlerinde depolarız. Bu depolama işleminden önce değişkenin adının ve türünün tanımlanması zorunludur.
Tanımlamalar VAR satırını takip eden satırlarda yapılır. Bu tanımlama ana program bloğu düzeyinde yapılabileceği gibi alt programlar düzeyinde de yapılabilir.

SABİTLER (Constants)
Eğer bize gereken değer programın çalışma anından bitme anına kadar değişmiyor ve bir çok yerde kullanılıyor ise bu tarz tanımlama tercih edilmelidir. Parametrik programlama açısından çok önemlidirler. Örneğin programa ait bir rengin sabit olarak tanımlanması ve program içinde gerektiği yerlerde sabit adının kullanılması faydalıdır. Bu size ilk başta faydalı gelmeyebilir. İleride bu rengin değişmesi halinde sadece bir yerde değişiklik yaparsınız ve tüm program parametrik olarak değişir...

KULLANICI TANIMLI TİP DEĞİŞKENLERİ (Typed Variables)
Bazı durumlarda standart tanımlı değişkenler bize yetmez... Mevcut Tanımlı değişkenlerden kendimize göre yeni tanımlı değişkenler oluşturabiliriz. Bu tanımlama TYPE bloğunda yapılır. Örneğin içinde isim saklanacak bir değer için her seferinde string[10] diye tanım yapmak yerine string[10] tipinde bir tip tanımlanır. Daha sonra değişken tanımlama bloğunda değişkenimiz bu yeni tip türünde tanımlanır.

ÖRNEKLER:

Yakında...