20.04.2024
Cumartesi

Ana Sayfa
ASP
Pascal
Gazi Paşa
Yazı, Makale…
Marmara TBMYO
OGÜ EM
Hey Gidi Günler…
Müzik
Konuk Defteri

--Haberler--

..............................

Yeni bir haber yok gibi.
..............................


Eskişehir için 3 günlük hava tahmini.


Kaynak: D M İ Genel Müd.
..............................


Bana hayatı iki şey sevdirir; AŞK ve ÖZGÜRLÜK....Aşkım için canımı veririm. Ama özgürlüğüm için aşkımı bile feda ederim.
Hacker

ASP için ne gerekli?


Yazı Büyüklüğünü Ayarlama Aparatı >>>>

Öncelikle ASP destekleyen bir web sunucusuna ihtiyacınız var. Böylece ASP dosyalarınız bu sunucuda işlensin ki HTML çıktı oluşturulsun... Bu iş için Internet Information Services (ya da Server) sistemimizde yüklü olmalı. Windows 2000 Server ve Windows XP Professional ile birlikte gelse de kesinlikle Windows 2000 Server ile çalışmanız önerilir.Ayrıca her ne kadar forumlarda XP Home Editiona IIS yüklediğini iddia eden arkadaşlar olsa bile inanmayın böyle şeylere. Bence XP Home' a IIS kurmak kadar gereksiz birşey olamaz... Eğer XP Home' da IIS çalışacak olsa adam niye XP Home diye çıkarsın... Adı üstünde XP Home...

Eğer sisteminizde IIS kurulu ya da varlığını sınamak istiyorsanız ise internet gezgin programınızın (biz varsayılan olarak Internet Explorer kabul edeceğiz ve bundan sonra IE diyeceğiz.) adres satırına http://localhost veya http://127.0.0.1 yazıp olacakları beklemelisiniz... Test fonksiyonun TRUE döndürmesi halinde sisteminizde IIS yüklüdür ve çalışmaya hazırdır.

ASP denen şeyin ne kadar basit olduğunu anlamak için Not Defteri (notepad) ile yeni bir dosya açın ve içine

<% Response.Write "Aslansın IIS"%>


yazarak IIS Ana klasörüne (Genelde C:\InetPub\WWWRoot klasörüdür) test.asp olarak kaydedin. IE adres satırına http://localhost/test.asp yazın. Ekrana "Aslansın IIS" yazdığını görün. Eğer sayfanın kaynak koduna bakarsanız sadece "Aslansın IIS" yazdığını göreceksiniz. Çünkü IIS, ASP dosyasını işledi ve kullanıcaya HTML kodunu gönderdi. Olay kısaca budur.