20.04.2024
Cumartesi

Ana Sayfa
ASP
Pascal
Gazi Paşa
Yazı, Makale…
Marmara TBMYO
OGÜ EM
Hey Gidi Günler…
Müzik
Konuk Defteri

--Haberler--

..............................

Yeni bir haber yok gibi.
..............................


Eskişehir için 3 günlük hava tahmini.


Kaynak: D M İ Genel Müd.
..............................


Liderlerin kalitesini anlamanın en kısa yolu, çevresindeki kişilere bakmaktır.
N. Machiavelli

Giriş


Yazı Büyüklüğünü Ayarlama Aparatı >>>>

Bilindiği üzere Active Server Pages (Bundan sonra ASP olarak geçecek) sunucu taraflı bir teknolojidir.

Teknoloji diyoruz çünkü tek başına ASP pek bir şey ifade etmez. ASP ile ilgili kaynaklar baktığınızda bir kaç tane nesneden ibaret olduğunu göreceksiniz. Sonra öğrenmeye koyulacaksınız ve ASP sayfaları yapmaya başladığınızda sadece bunları öğrenmekle ASP sayfaları oluşturamayacağınızı öğreneceksiniz... Belki de öğreneceğiniz en önemli derstir bu.

Burada ASP dediğimiz zaman ASP ve beraberinde kullandığımız diğer teknolojilerin oluşturduğu bir bütünden bahsediyoruz. ASP sayfaları yaparken JavaScript, Visual Basic Script, ADO, HTML, DHTML, CSS, Veritabanı gibi teknolojileri de kullanmaktan bahsediyoruz.

Her ne kadar .NET ile biraz geri plana düşmüş gibi görünse de hala geniş bir uygulama alanına sahip. Bu yüzden ASP öğrenmek için geç kalmadınız. ASP.NET’ in üstünlüğü ve getirdiği yenilikler tartışılmaz. Ama uygulama alanı olarak hala ASP kadar yaygın olduğunu düşünmüyorum. Mesela bu siteyi ele alalım. Hosting firmamın ASP.NET desteği vermeyi başladığını öğrendiğimde çok sevindim. Ama detaylarını öğrenince bir çok özelliğin güvenlik nedeniyle kısıtlandığını öğrendim. Çünkü ASP.NET ile server üzerindeki her türlü yetkiye sahip olabiliyorsunuz. Bunların iyi ayarlanmaması halinde hosting firmasının başı çok fazla ağrıyabilir.

Esas konumuza geri dönersek;

Bu teknoloji öğrenmek için hayali bir proje üzerinde çalımanızı ve parça parça geliştirmenizi öneririm. Kısaca Sizin için gerekli olan sol tarafta yer alan menü seçeneklerinin veritabanından gelmesini ise önce veritabanındaki kayıtları ekrana yazdırmayı öğrenin. Daha sonra bunu sisteminize uygulayın...

Son olarak örnek kodlar ile ilgili bir kaç bir şey söylemek istiyorum. Örnekler bakış açınızı değiştirmek üzere hazırlanan kodlardır. Elbette bir işi yapmanın bir çok farklı yöntemi olabilir. Ancak en iyi yöntemin hangisi olduğu sizin amacınıza göre değişkenlik gösterir.

Netice olarak, burada sadece bazı teknikleri verebiliriz. Bunları geliştirmek ve kendinize göre değiştirmek tamamen sizin hayal gücünüze ve tasarlayacağınız sisteme bağlıdır. Netice olarak burada üyelik sistemi uygulması, anket uygulaması tarzında hazır kodlar bulamazsınız. Böyle bir şey istiyorsanız bunları ücretsiz veren sitelere gidip burayı terketmenizi öneririm

Umarım, faydalı bir çalışma olur.